Mis on 5-HTP ja Suicide Tuesday?

24.01.2019


Kas oled kuulnud väljendit „Blue Monday“ ehk „Sinine esmaspäev“? See ei ole veel midagi selle kõrval, kui kohale jõuab „Suicide Tuesday“. Nn enesetapu teisipäev on nime saanud noorte järgi, kes nädalavahetusel on kasutanud tuju tõstmiseks erinevaid drooge ja alkoholi ning suutmata üle elada langust ehk allatulekut (comedown) mis järgneb kõrgperioodile, sooritavad enesetapu.  


Juhul kui sa oled tarvitanud narkootikume ja koged järgnevatel päevadel meeletut depressiooni ja agooniat, siis selle asemel et midagi rumalt teha võta end kätte ja aita ennast. 5-HTP aitab kehal kiiremini taastada kaotatud seratoniinivarud.

MDMA ja Ecstasy – ei ole sellist allatulekut, nagu on MDMA „comedown“. See ülev eufooria ja heaolutunne mida MDMA annab tuleneb sellest, et droog mõjutab neurotransmittereid, mis on kemikaalid meie kehas ning mis mõjutavad ajus erinevaid reflekse, mälu ja emotsioone. Enim mõjutavad MDMA ja Ecstasy nn õnnehormooni serotoniini vabanemist, tänu millele tunned end droogi mõju all õnnelikuna. Suureneb empaatiavõime, lähedusvajadus ja inimene tunneb end sotsiaalsena. See tunne kestab tavaliselt 3-8h, unevajadus on vähenenud ja droog on seetõttu populaarne pidutsevate noorte seas. Kuna aga MDMA vabastab kehas korraga liiga palju seratoniini, siis on tegemist nn laenamisega. Järgnevatel päevadel on tunda depressiooni ja negatiivseid emotsioone, kuna kehas on serotoniini puudujääk. Kuna ecstacy tabletid sisaldavad nii MDMA-d kui ka muid aineid (nt kofeiin või amfetamiin), siis ecstasy „comedown“ ei ole nii tugev, kui on puhta MDMA „comedown“. Siiski ravi on selle puhul ühene: Järgneval päeval maga ja anna kehale puhkust. Jah – paljud ecstasy tarvitajad tõmbavad peale kommirallit kanepit, et taastada söögiisu ja magada paremini. Populaarne on ka Xanaxiga keha maha rahustamine. Kindlasti ei tee halba aga üks vitamiinirikas smuuti, mis kosutab keha. Vähemalt 8-12h või maksimaalselt 24h peab olema möödas viimasest droogi mõjust, et võtta 5-HTP-d, millest keha saab taas serotoniini toota. 

5-HTP-d ei tohi võtta samaaegselt MDMA ja ecstasy-ga, samuti ei tohi 5-HTP-d võtta inimesed, kes kasutavad SSRI antidepressante – mõlemal juhul võib tekkida kehas serotoniini südroom, mis võib lõppeda surmaga.

Tuntumad SSRI antidepressandid on Fluoksetiin (Flux, Prosac) ja estsitalopraam (Lexapro).

5-HTP on nii 50mg kui 100mg väljaspool Euroopa Liitu vabamüügis.
Eestis alates 25mg-st retseptiravimina. 
Igapäevasel võtmisel on soovitav võtta koos L-Tyrosine-ga, mis soodustab dopamiini tootmist kehas.