Puugid võivad kanda mitmeid erinevaid haigusi ja nakkusi, millest mõned võivad olla väga ohtlikud. Siin on mõned levinumad puukide levitatavad haigused:
-
Puukentsefaliit: See on viirushaigus, mis võib põhjustada aju ja seljaaju põletikku. Haigus on levinud peamiselt Euroopas ja Aasias.
-
Borrelioos ehk Lyme'i tõbi: See on bakteriaalne infektsioon, mis võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas nahalöövet, palavikku, liigesevalu ja närvikahjustusi. Borrelioosi levitavad peamiselt Ixodes puugid. Eestis elab mitut liiki puuke, neist tuntumad on võsapuuk (Ixodes ricinus) ja laanepuuk (Ixodes persulcatus). Puukborrelioosi kiirtestiga on võimalik tuvastada antikehad verest 4-6 nädalat peale nakatumist.
-
Rickettsioosid: Need on bakteriaalsed infektsioonid, mis võivad põhjustada mitmeid terviseprobleeme, nagu palavik, lööve ja kopsupõletik. Rickettsioosi võib leida erinevates piirkondades üle maailma.
-
Anaplasmoos ja ehrlichioos: Need on bakteriaalsed infektsioonid, mis võivad põhjustada sarnaseid sümptomeid nagu borrelioos. Need levivad peamiselt Ixodes puukide kaudu.
-
Babesioos: See on parasitaarne infektsioon, mis võib põhjustada aneemiat ja muud terviseprobleemid. Babesioosi levitavad samuti Ixodes puugid.
Lisaks nendele kolmele peamisele genotüübile on avastatud ka teisi B. burgdorferi alatüüpe, nagu Borrelia spielmanii ja Borrelia valaisiana. Erinevad genotüübid võivad mõjutada haiguse kulgu ja raskust, kuid täpset seost konkreetse genotüübi ja sümptomite vahel pole veel täielikult kindlaks tehtud.
Eestis testitakse puukborrelioosi põhjustava bakteri Borrelia burgdorferi erinevaid tüvesid. Tavaliselt kasutatakse PCR (polümeraasi ahelreaktsiooni) meetodit, et tuvastada haigustekitaja DNA olemasolu proovis. PCR meetodi abil on võimalik tuvastada erinevaid Borrelia burgdorferi tüvesid.
Eestis on registreeritud Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia afzelii, Borrelia garinii ja Borrelia bavariensis tüved, mis kõik võivad põhjustada puukborrelioosi. Kõige levinumad tüved on Borrelia afzelii ja Borrelia garinii.
Kuna puugid võivad kanda mitut tüve korraga, võib nakatumine ühe tüvega sageli kaasneda ka teiste tüvede nakatumisega.
Puukborrelioos on tavaline nakkushaigus, mis levib puukide hammustuste kaudu. See on põhjustatud Borrelia bakteritest ning võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, kui seda ei ravita õigeaegselt. Eestis esineb puukborrelioosi suhteliselt sagedasti. Peamiselt levib see nakkus Ida- ja Lääne-Virumaal, kuid esineb ka mujal Eestis. Haiguse leviku intensiivsus sõltub ilmastikuoludest ja puukide arvukusest. Kõige suurem risk nakatumiseks on kevadel ja sügisel, kui puugid on aktiivsed. Puuke toovad inimestele ka lemmikloomad.
Puukborrelioosi tüüpiline sümptom on punane ringikujuline nahalööve, mis tekib umbes kahe nädala pärast pärast nakatumist. Lööbega võib kaasneda palavik, peavalu, väsimus ja liigesevalu. Kui nakatumist ei avastata ja ei ravita õigeaegselt, võib haigus muutuda krooniliseks ning põhjustada tõsiseid tüsistusi.
Puukborrelioosi kõige tõsisem tüsistus on neuroborrelioos, mis võib põhjustada ajukelmepõletikku, seljaaju põletikku ja närvikahjustusi. Samuti võib haigus kahjustada südant, liigeseid ja silmi. Need tüsistused võivad olla eluohtlikud, kui neid ei ravita õigeaegselt ja korralikult.
Puukborrelioosi ennetamine on parim viis sellest haigusest hoidumiseks. Kõige olulisem on vältida puukidega kokkupuudet, eriti puukide aktiivsusperioodidel. See tähendab, et tuleks kanda kaitseriietust ja kasutada putukatõrjevahendeid. Pärast välitingimustes käimist tuleks keha hoolikalt läbi vaadata ning leitud puugid eemaldada võimalikult kiiresti.
* Umbes pooltel juhtudel ringikujulist laiku nahale ei teki!
* Nakatuda saab ka puuki ise nägemata!
* Anaplasmoos on borrelioosile väga sarnane haigus. Borrelioosi test võib tänu sarnasusele anda ristreaktiivsust, mis tähendab, et mõni borrelioosi test võib olla positiivne ja teine negatiivne. Anaplasmoosi tuleks testida infektsionisti juures.
* Tihti hakkavad nakatunu keha vaevama seletamatud liigese- ja lihasevalud. Vahel koonduvad valud ja krambid ühele kehapoolele. Väga tavapärane on ühe kehapoole kaela kangus.
* Borrelioosi antikehad veres muutuvad määrtatavaks 4–6 nädalat peale.puugihammustust.
Puukborrelioosi kiirtesti One Step saab osta siit!
29.04.2023
Kiirtestid.ee, OpenAI