Mustköömneõli - tõhus abimees immuunsuse tugevdamiseks ja abi saja haiguse vastu.

25.08.2021


Mustköömen on aastatuhandeid kasutatud  supertoit ja mitte asjata! Juba 1400 aastat tagasi kuulutas prohvet Muhamed, et see ravib iga haigust peale surma. Kõige varajasem kirjalik tunnistus selle kasutamisest pärineb  muistsest Egiptusest. Egiptuse vaarao Tutanhamoni hauast leitud mustköömneõli on umbes 3300 aastat vana.  Praeguseks on avaldatud tuhandeid uurimistöid, mis  kõik tõestavad selle imelise taime raviefekti.

Mustaköömneõli sisaldab üle 100 erineva aktiivühendi, kuulsaim neist on tümokinoon. Samuti on mustköömnes rikkalikult küllastamata rasvhappeid: linool-, oleiin-, palmitiin-, eikoseen-, steariin- ja alfalinoleenhapet, fosfoliptiide, 15 aminohapet, karotenoide, vitamiine E, D, C, B (B1, B2, B3, B6, B9), erinevaid makro- ja mikroelemente (kaalium, naatrium, magneesium, fosfor, mangaan, raud, tsink, vask, seleen jne), fütosteroole (beeta-sitosterooli, kampesterooli, stigmasterooli jt), flavonoide, parkaineid, polü- ja monosahhariide (glükoosi, ksüloosi jne), alkaloide, ensüüme, saponiine, triterpeene, saponiine, eeterlikku õli (kuni 1,3%). Õli on rikas Omega-9, Omega-6 ja Omega-3 rasvhapete poolest. Need happed aitavad parandada südame-veresoonkonna heaolu, närvisüsteemi ja seedetrakti, aitavad taastada normaalset hormonaalset tasakaalu ja takistada põletikuliste protsesside arengut.

Õli tugevdab immuunsüsteemi ja omab organismi puhastavat toimet. Lisaks on mustköömneõli võimas looduslik antioksüdant, omades kasulikku mõju lihastele ja luudele. Samuti aitab ta oma põletikuvastase toime tõttu artriidi korral. Tänu õlis sisalduvale tümokinoonile aitab see alandada veresuhkru taset.

Mustköömne õli kasutatakse tugevatoimelise diureetikumina, sellel on sapieritust soodustav mõju. Mustköömen on tuntud pehmetoimelise kõhulahtistina ja immuunsüsteemi tasakaalustajana.

Mustköömen on kasutusel paljudes integratiivsetes vähiraviprotokollides, seda ennekõike seoses tema võimsa toimega immuunrakkudele. Mustköömen pärsib efektiivselt  vährakkude prolifereerumist, migreerumist, invasiooni, samuti angiogeneesi ja metastaseerumist. Mustköömeõlil on  kemoprotektiivne mõju, teisisõnu  aitab see kaitsta terveid rakke konventsionaalse vähiravi laastava mõju eest.

Mustaköömneõli: 

 • Aitab lõhustada neeru- ja põiekive
 • On parasiitidevastase toimega
 • Takistab rasvumist ja aitab kaasa salenemisele
 • Tasakaalustab kolesteroolitaset
 • Suurendab rinnapiima eritumist rinnaga toitmise perioodil
 • Aitab leevendada nohu ja köha
 • On efektiivne abiline bronhiidi, hingeduse ja astma ravis
 • Parandab soolestiku tööd,  eemaldades sealt kahjulikud bakterid ja ussnugilised
 • On tõhus seenhaiguste (s.h. Candida Albicans) vastu, antibakteriaalne, viirustevastane
 • On  laialt kasutatav iluõli, mis noorendab nahka ja taastab kahjustatud juukseid

Mustaköömneõli  on efektiivne maomahlaeritusehäirete  ja ebapiisavast sapinõrest tingitud puhituste  korral.  Mustköömen on palavikku alandava ja higinäärmete tööd tõhustava efektiga, sel on pea-, kõrva- ja hambavalusid leevendav  mõju. Mustaköömneõli kasutatakse  emakaverejooksude leevendamiseks, uriinipidamatuse, mao- ja soolehaavandite korral ning  kolesteroolitaseme tasakaalustamise, suguorganite elujõu tõstmise, prostatiidi (eesnäärme põletik) ja uretsriidi leevendamise eesmärgil.

Mustköömen sobib taltsutama sinusiiti (põskkoopapõletik), kuiva ja läkaköha, bronhiaalastmat ning  astmaatilist bronhiiti,   samuti külmetushaiguseid, ülemiste ja alumiste hingamisteede katarre ja põletikke.  Mustköömen aitab ka dermatofiidist kahjustatud küünte, taldade, reuma, lihaste ja luustikuhaiguste, nahahaiguste, akne, krooniliste ja allergiliste nahapõletike puhul.

Mustköömne raviomadusi on uuritud rea spetsiifiliste haiguste puhul:

 • II astme diabeet: kaks grammi mustköömne seemneid päevas alandavad glükoositaset, vähendavad insuliiniresistentsust,  stimuleerivad pankrease beetarakke, aga samuti alandavad glükeeritud hemoglobiini taset (HbA1c)
 • Helikobakteri infektsioon (maos ja kaksteistsõrmikus): mustköömne seemned on kliinilise antibakteriaalse toimega.
 • Epilepsia: mustköömne seemned on laialdaselt tuntud krampidevastase ainena. 2007. aastal viidi läbi katsed epilepsiahaigete lastega, keda ei ravitud tavaliste ravimitega – mustköömne vesiekstrakt vähendas tunduvalt lihaspingeid.
 • Kõrge vererõhk: igapäevane mustköömne ekstrakti tarbimine 100 või 200 mg kaks korda päevas kahe kuu jooksul alandab algastmes hüpertooniaga patsientidel vererõhku.
 • Astma: mustaköömnel on antiastmaatiline efekt kahjustatud hingamisteede puhul.
 • Äge kõripõletik: valu neelamisel on põhiliselt viiruslikku päritolu. Mustköömne kapslid leevendasid märgatavalt kurguvalu
 • Jämesoolevähk: uuriingute põhjal  on selgunud, et mustköömne seemne ekstrakt aitab võitluses jämesoolevähiga, seejuures on mustköömne ohutusaste suur.
 • Stafülokokk: erinevalt traditsioonilistest preparaatidest tõstab mustköömen antibakteriaalset aktiivsust stafülokoki suhtes.
 • Narkomaania: narkosõltlaste ravi opiaatide sõltuvusest: 35 narkosõltlase uuringud on näidanud, et mustköömen on märkimisväärselt efektiivne pikaajalise ravi korral.

Allikas: https://toitumistarkus.ee/toode/tervisetoidud/rafineerimata-mustkoomneoli-250ml/