Pereplaneerimine - kuidas kiiremini rasedaks jääda? Mis on ovulatsioonitestid? Ja mis abivahendeid veel kasutada?

02.05.2018

Viljatute paaride arv populatsioonis ulatub 15-20%-ni. Eestis on see arv kahjuks veel suurem. Igal kolmandal lapsi soovival paaril Eestis on probleeme rasestumisega. Ovulatsioonitestid.ee veebipoe omanik Helena Prosovits räägib lähemalt mida paarid ise ära saavad teha, et rasestumise tõenäosus oleks suurem.

Viljatusest saame rääkida siis, kui naisel ei ole õnnestunud rasedaks jääda vähemalt ühe aasta jooksul. Eelnevalt ei soovi ka arstid põhjuseid lähemalt uurima hakata. Kuid aasta on pikk aeg, mööduvad kuud ja me saame ise paljutki ära teha. Põhjuseid miks rasestumine ei ole õnnestunud võib olla palju.
Neist 1/3 on on tavaliselt põhjustatud mehest, 1/3 põhjustatud naisest ja 1/3 juhtudest võib põhjus olla mõlemas.

Üks kord naise tsükli jooksul (tavaliselt üks kord kuus) toimub fertiilses eas naise organismis ovulatsioon, mis põhjustab munaraku vabanemise. Kuivõrd meie tsükkel ei pruugi olla iga kuu täpne, võib ka ovulatsiooni aeg varieeruda. Ovulatsioonitestid on tublid abilised, mis annavad meile märku 2-3 päeva varem enne ovulatsiooni toimumist, et nüüd on rasestumise tõenäosus kõige suurem. Kui ovulatsioonitest annab positiivse tulemuse on see ka hea märk sellest, et ovulatsioonid naise munasarjades toimuvad - see on ka esimene asi, mida arstid viljatuse puhul naise kehas uurima hakkavad. Ovulatsiooniteste on mitmesuguseid ja nende kasutusmugavus määrab ka hinna. "Meie müüme vaid kõige täpsemaid ja hormoonitundlikkumaid teste" ütleb Prosovits, kuigi turul liigub ka mitmesuguseid teste, mis vastust ei pruugi andagi. Meie e-poest leiab teste väga soodsa hinnatasemega  ja nad näitavad tulemuse ära põhimõtteliselt sama hästi, kui äärmiselt mugavad digitaalsed testid, kus ekraanile kuvatakse vastus ja triipe ise võrdlema ei peagi.

Kuid on ka teisi abivahendeid. Paljud paarid kasutavad näiteks pahaaimamatult tavalisi libesteid, mis aga võivad takistada oluliselt spermatosoidide liikumist. Pereplaneerimise ajaks on aga välja töötatud spetsiaalsed viljastumissõbralikud libestid, mis soodustavad sperma liikumist ja loovad selle ellujäämiseks sobiva PH tasemega keskkonna.

Ja muidugi vitamiinid on oluline osa nii mehele, kui naisele. Spetsiaalsed vitamiinid meestele ja naistele mis on mõeldud just pereplaneerimise ajaks soodustavad rasestumist ja tõstavad ka mehe viljakust. Me elame niigi päikesevaeses kliimas ja vitamiine on tihti meie toidulaual napp kogus, toidulisandid on kasulikud igal juhul. Lisaks sellele et spetsiaalsed vitamiinid aitavad kaasa rasestumisele, aitavad nad ka vältida veel sündimata lapse väärarenguid ja toetavad tema tervist. Nii sisaldavad näiteks naistele mõeldud vitamiinid L-arginiini, mis mõjutab munaraku vabanemist ning juba viljastunud munaraku kinnitumist emaka limaskesta seinale. N-atsetüültsüsteiini, mis on efektiivne antioksüdant ja aitab hoida tervislikku emakakaela limasekretsiooni. Ja muidugi foolhapet. Osad vitamiinid sisaldavad ka omega 3 rasvhappeid, mis on head lapse aju arengule. Valikus on vitamiine, mis sobivad enne rasedust, raseduse ajal ja ka raseduse järgsel perioodil. Meestele mõeldud vitamiinisegus võib ära mainida sellised olulised elemendid potentsi ja viljakuse tõstmiseks ning eesnäärme probleemide ennetamiseks ja seksuaalse aktiivsuse tõstmiseks nagu makaekstrakt, eleuterokokuekstrakt ehk siberi ženšenn, lükopeeniekstrakt, männikooreekstrakt, tsink, seleen ning E-vitamiin.

Kodused viljakustestid nii naistele kui meestele on kogunud viimasel ajal samuti suurt populaarsust. Naiste viljakustest ehk menopausitest mõõdab FSH hormoonisisaldust uriinis. See hormoon on tihedalt seotud naise viljakuse ja munasarjade tööga, ning kui test mõõdab FSH hormooni uriinis liiga kõrgeks, võib see olla märk kahanevast viljakusest. Test sobib pigem üle 35 aastastele naistele. Meeste viljakustestid mõõdavad aktiivsete spermatosoidide arvu ühes milliliitris. WHO (maailma terviseorganisatsioon) on ülemaailmselt seadnud normiks 15 miljonit spermatosoidi ühe milliliitri kohta. Nii mõõdabki test selle piirnormi järgi ära, kas aktiivseid spermatosoide on piisavalt. Mõlemaid teste on väga lihtne kodustes tingimustes läbi viia.

Arstid hindavad üldiselt väga, kui inimene oskab vastuvõtule tulles juba öelda mida nad ise on rasestumiseks ära teinud ja milliseid tulemusi testid andnud on. Põhiline on säilitada rahulikkus ja mitte mõelda liiga palju, mida on last soovivale naisele tihti raske selgeks teha, kuna emaks saamise soov on väga suur. Me oleme tegutsenud üle 7 aasta ja meil on väga palju rahulolevaid kliente ja noori peresid, just neid kellel pikka aega ei ole rasestumine õnnestunud, kuid lõpuks on siiski soovitud tulemuseni jõutud. Tihti räägitakse rasedusest kui imelisest ajast, tegelikult on ka raseduse planeerimine väga põnev aeg. Ja mis võiks olla suurem üllatus ja parem kingitus oma lähedastele, kui imeline uudis peatselt täienevast perekonnast.

Autor: Helena Prosovits