Helicobacter pylori - nakatumine, sümptomid, testimine ja ravi.

12.05.2023
Helicobacter pylori - nakatumine, sümptomid, testimine ja ravi.

Helicobacter pylori on bakter, mis nakatab mao limaskesta ja põhjustab mitmesuguseid seedetrakti probleeme. See bakter on üks levinumaid bakteriaalseid infektsioone kogu maailmas ja arvatakse , et Helicobacteriga on nakatunud hinnanguliselt kuni 50% maailma elanikkonnast. Kuigi nakkus võib olla asümptomaatiline ehk sümptomiteta, kuid mõnel juhul võib see põhjustada seedetrakti probleeme.

Siin on mõned levinumad sümptomid, mis võivad viidata H. pylori nakkusele:

  1. Kõhuvalu: H. pylori nakkus võib põhjustada valu ja ebamugavustunnet kõhus, eriti ülakõhus, kus asub mao piirkond.

  2. Kõrvetised: H. pylori nakkusega võib kaasneda kõrvetised, mis on põhjustatud mao happelisuse suurenemisest.

  3. Iiveldus: H. pylori nakkus võib põhjustada iiveldust ja oksendamist, eriti kui nakkus on jõudnud seedetrakti alumistesse osadesse.

  4. Isutus: H. pylori nakkus võib põhjustada isutust ja kaalu langust.

  5. Seedehäired: H. pylori nakkus võib põhjustada seedehäireid, nagu kõhulahtisus ja kõhukinnisus.

  6. Aneemia: H. pylori nakkus võib põhjustada aneemiat, kuna see võib häirida raua imendumist seedetraktis.

  7. Kõhuõõne põletik: H. pylori nakkus võib põhjustada kroonilist gastriiti ehk mao limaskesta põletikku.

Helicobacteriga nakatumine toimub peamiselt suu kaudu. See levib sageli saastunud vee või toidu kaudu, kuid võib ka levida otsese kontakti kaudu nakatunud inimese süljega, näiteks jagades söögiriistu või suudeldes. Helicobacter pylori võib leida ka koduloomade, eriti kasside ja koerte seedetraktist ning seetõttu võib nakatumine toimuda ka lemmikloomadega kokkupuutel, kui hügieenistandardid ei ole piisavad. Kui bakter jõuab makku, võib see põhjustada põletikku ja haavandeid mao ning kaksteistsõrmiksoole seintel.

On oluline märkida, et paljud inimesed võivad olla nakatunud Helicobacter pylori bakteriga, kuid neil ei pruugi olla mingeid sümptomeid ega terviseprobleeme, kuid samas võivad nad nakatada edasi teisi inimesi. 

Helicobacter pylori bakter on üks peamisi riskitegureid maovähi tekkeks. Kui inimene on nakatunud Helicobacter pylori'ga, võib see põhjustada kroonilist mao- ja kaksteistsõrmiksoole limaskesta põletikku ning põletik võib aja jooksul põhjustada haavandeid ja isegi mao limaskesta atroofiat (täielikku või osalist kaotust). Arvatakse, et bakter on maovähi juhtiv tekkepõhjus 60–90% kõigist maovähi juhtudest (maonäärmete kasvajad) ja neid esineb ülekaalukalt A-veregrupiga inimestel. 

Need tüsistused suurendavad maovähi tekke riski, eriti juhul kui Helicobacter pylori nakatumine on kestnud aastaid. Lisaks on teadlased leidnud, et Helicobacter pylori nakatumine suurendab ka lümfoidkoe lümfoomi riski, mis on teine maovähi tüüp.

Seetõttu on Helicobacter pylori bakteri varajane diagnoosimine ja ravi oluline, eriti juhul kui inimesel on perekonna ajaloos maovähi juhtumeid.

Helicobacter pylori infektsiooni varajane avastamine ja ravi on nende raskete terviseseisundite ärahoidmisel üliolulised. See tähendab, et sisuliselt võiksid end testida kõik, kes seda teinud ei ole. Samuti on oluline testida, kui esineb maovalu, kõrvetisi, seedeprobleeme ning teisi sümptomeid. Helicobacter Pylori testi saab teha mugavalt enda kodus, ning tulemusi saab lugeda 10 minuti möödumisel. Väljaheitest võetud proov on tavaliselt täpsem, kui vereanalüüsist võetud proov. Arst võib määrata Helicobacteri tuvastamiseks ka gastroskoopia käigus võetava biopsia. Biopsia tähendab väikese koetüki võtmist seedetrakti seinalt, mida saab uurida mikroskoobi all.

Helicobacter pylori infektsiooni ravi hõlmab antibiootikumide ja happesisaldust vähendavate ravimite kombinatsiooni. Antibiootikumid tapavad H. pylori baktereid, samas kui happesisaldust vähendavad ravimid aitavad leevendada gastriidi ja haavandite sümptomeid.

Helicobacter pylori (H. pylori) nakkuse raviks kasutatakse tavaliselt kolmikravi ehk kolme erineva ravimi kombinatsiooni. Kolmikravi hõlmab kahte antibiootikumi ja ühte happevastast ravimit.

Kolmikravi ravimite kombinatsioonid võivad erineda sõltuvalt ravimite kättesaadavusest, resistentsuse tasemest ja patsiendi üldseisundist. Siin on näide kolmikravi kombinatsioonist:

1) Prootonpumba inhibiitorid (PPI): PPI-d vähendavad maohappe tootmist ja aitavad ravimite toimet parandada. Tavaliselt võetakse PPI-d kaks korda päevas. Nendeks on näiteks Omepasool ja Esomeprasool. 

2) Antibiootikumid: Kolmikravi sisaldab tavaliselt kahte erinevat antibiootikumi, mis võivad olla amoksitsilliin, klaritromütsiin, metronidasool või tetratsükliin. Antibiootikumide annused ja manustamise ajad võivad varieeruda sõltuvalt patsiendi seisundist ja resistentsusest.

3) H2-retseptori antagonistid: H2-retseptori antagonistid vähendavad ka maohappe tootmist, kuid need on vähem efektiivsed kui PPI-d. Need võivad olla alternatiiviks patsientidele, kes ei talu PPI-sid.

Ravi kestus võib varieeruda 7 kuni 14 päeva. H. pylori nakkuse täielikuks raviks on oluline ravimite õige manustamine ja järgimine, kuna ravimite ebakorrektne kasutamine võib suurendada resistentsuse riski ja vähendada ravi efektiivsust.

Kolmikravi ei pruugi olla alati efektiivne, eriti kui H. pylori nakkus on resistentsuse tõttu raskesti ravitav. Sellisel juhul võib arst soovitada alternatiivseid ravivõimalusi, nagu nelikravi, mis sisaldab kolme antibiootikumi ja ühte happevastast ravimit.

Pärast ravi lõpetamist tehakse tavaliselt järelkontroll, et veenduda, et nakkus on täielikult kõrvaldatud. 

12.05.2023
Kiirtestid.ee, OpenAI