N-atsetüültsüsteiin, tuntud ka kui NAC.

27.04.2023

N-atsetüültsüsteiin, tuntud ka kui NAC, on looduslik aminohape, mida leidub paljudes toitudes nagu küüslauk, sibul, kanamuna ja brokkoli. Seda ainet on kasutatud juba ammu meditsiinilistel eesmärkidel ja hiljuti on see muutunud populaarseks toidulisandina, mis võib pakkuda mitmeid tervisele kasulikke omadusi.

NAC toidulisand on populaarne tänu oma võimele suurendada glutatiooni taset organismis. Glutatioon on tugev antioksüdant, mis kaitseb keha rakke oksüdatiivse stressi eest. See on eriti oluline, kuna oksüdatiivne stress võib kahjustada keharakke ja põhjustada paljusid terviseprobleeme, sealhulgas vananemist ja kroonilisi haigusi nagu diabeet, südamehaigused ja vähk.

Lisaks glutatiooni taseme tõstmisele võib NAC toidulisand aidata kaasa paljudele teistele tervisele kasulikele omadustele. Näiteks on see aine näidanud tõhusust röga vedeldamisel ja hingamisteede infektsioonide ravimisel. 

NAC toimib röga vedeldamisel kahel erineval viisil. Esiteks, NAC toimib otseselt rögale, muutes selle vedelamaks ja vähendades viskoossust. Teiseks, NAC aitab kaasa glutatiooni tootmisele organismis. Glutatioon on võimas antioksüdant, mida leidub peamiselt maksas ja mis aitab neutraliseerida vabu radikaale. Kui glutatiooni tase organismis on madal, võib see põhjustada põletikku ja röga kogunemist hingamisteedesse. NAC suurendab glutatiooni tootmist ja aitab seega vähendada röga kogunemist hingamisteedes.

NAC kasutamine röga vedeldamiseks on eriti oluline kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) ja tsüstilise fibroosi korral. KOK on krooniline haigus, mida iseloomustab hingamisteede ahenemine ja põletik, mis võib raskendada röga väljakukkumist. Tsüstiline fibroos on geneetiline haigus, mida iseloomustab paksu ja kleepuva röga teke hingamisteedes, seedetraktis ja teistes organites. NAC aitab mõlemal juhul röga vedeldada ja vähendada põletikku.

NAC võib aidata ka teistes seisundites, mis põhjustavad röga kogunemist, nagu bronhiit, astma ja kopsupõletik. See on eriti kasulik nende inimeste jaoks, kes suitsetavad või on kokkupuutes saastunud õhuga, kuna need tegurid võivad põhjustada röga kogunemist ja hingamisprobleeme.

Samuti on tõestatud, et NAC võib aidata leevendada depressiooni sümptomeid, kuna see mõjutab serotoniini ja dopamiini taset ajus.

Lisaks on NAC toidulisandil potentsiaalsed kasutusvõimalused maksahaiguste, seedehäirete ja nahaprobleemide raviks. See võib aidata ka sportlastel kiiremini taastuda treeningutest, kuna see vähendab lihaste väsimust ja aitab taastada lihaste funktsiooni.

Kuigi NAC on loomulik aine, tuleks siiski järgida soovitatud annustamist. Nagu iga toidulisandi puhul, tuleb enne NAC võtmist konsulteerida arstiga, eriti kui teil on juba mingeid terviseprobleeme või kui võtate mingeid ravimeid.

Kokkuvõttes võib öelda, et NAC toidulisand on mitmekülgne ja võib pakkuda palju tervisele kasulikke omadusi. See on eriti oluline, kuna paljud inimesed ei saa piisavalt glutatiooni oma toidust ja vajavad seetõttu täiendavat tuge. Kui olete huvitatud NAC toidulisandi kasutamisest, konsulteerige kindlasti oma arstiga, et tagada selle ohutus ja efektiivsus.
27.04.2023
Kiirtestid.ee /AI/